Vicepremierul Gabriel OPREA i-a acordat Placheta de Onoare a MAI unui veteran de razboi

Viceprim-ministrul pentru securitate naţională, ministrul afacerilor interne, Gabriel Oprea, i-a acordat veteranului de război, locotenent în retragere Ganovici Vasile “Placheta de Onoare a Ministerului Afacerilor Interne”, în contextul sărbătoririi anul acesta a Anului Veteranilor de Război.

Totodată, vicepremierul Gabriel Oprea l-a felicitat pe veteranul de război, locotenent în retragere Ganovici Vasile, cu ocazia împlinirii astăzi a vârstei de 101 ani.

Foto_veteran_2 Foto_veteran

“Folosesc acest prilej pentru a exprima admiraţia şi preţuirea pe care membrii sistemului de securitate naţională şi eu personal o avem faţă de cei care, prin ataşamentul faţă de ţară, simţul datoriei şi al onoarei militare, au fost şi sunt adevărate file de istorie pentru noi. Vă urez multă sănătate şi La mulţi ani!” i-a transmis vicepremierul Gabriel Oprea, veteranului de război.

Locotenentul în retragere Ganovici Vasile s-a născut în 25 august 1914 şi a luptat pe frontul de Est, în Basarabia, la Cotul Donului, fiind decorat cu medalia “Crucea Comemorativă a celui de-al Doilea Război Mondial, 1941-1945”.

La 70 de ani de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial, Guvernul României a declarat anul 2015 ca Anul Veteranilor de Război, în semn de apreciere şi recunoştinţă pentru bravii veterani de război ai Armatei Române.

Sursa: MAI

By

Robert Williams

Editor in Chief

News24.7WorldPress


Discover more from #News247WorldPress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from #News247WorldPress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from #News247WorldPress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading