| R O M Â N I A
MINISTERUL AFACERILOR INTERNE DIRECŢIA INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE |
|
COMUNICAT Nr. 18 din 19 ianuarie 2016
Ministrul afacerilor interne, Petre TOBĂ, a avut marţi, 19 ianuarie 2015, la sediul MAI, o întrevedere cu E.S. domnul Gerhard REIWEGER, ambasadorul Republicii Austria în România.
În cadrul întâlnirii a fost evidențiată excelenta cooperare dintre cele două ministere de interne, cu accent pe latura operativă, care a condus la înregistrarea de progrese semnificative în combaterea infracționalității.
Cei doi oficiali au abordat și chestiuni prioritare aflate pe agenda europeană, cum ar fi migrația, problematica frontierelor și cooperarea polițienească, inclusiv problematica aderării României la Spaţiul Schengen.
Aceștia și-au exprimat disponibilitatea pentru sprijinul reciproc în diversele formate de cooperare la care România și Austria sunt parte, cu atât mai mult în actualul context european.
Ministrul afacerilor interne român și ambasadorul Austriei la București au apreciat utilitatea și importanța dezbaterilor din cadrul Forumului Salzburg, platformă de consultări și dialog politic în cadrul căreia sunt stabilite poziții comune, susținute ulterior la nivelul Uniunii Europene.
|
| DIRECŢIA INFORMARE ŞI RELAŢII PUBLICE |
Discover more from #News247WorldPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.

