Efectiv in Romania trebuie sa fii un om sedat sa poti trai. Sume colosale se cheltuiesc pentru functionarea sistemului de ordine publica, de ancheta si inca trebuie, de parca… cresc in toti copacii acesti bani.
Bilantul instantelor semnaleaza instabilitatea legislativa si haosul in aplicarea legii existente. Astazi se pune intrebarea ..cat va continua aceasta sesiune de neconstitutionalitate?
Parchetele cu competente in terorism si coruptie vin cu un necesar urias in conditiile in care institutiile abilitate sa recupereze banii din prejudicii se fac ca exista. Cum si in ce mod se vor recupera sumele uriase cheltuite pentru respectarea legii? Exista o situatie mai naucitoare ca neconstitutionalitatea din Romania.?
Ce lege trebuie sa respecte un roman in tara lui? Surpriza acestor exceptii poate duce la nesimtire totala si incalcare a legii pe motiv ca va fi declarata necontitutionala. Este cumva un misto?
Ce fel de aviz emite CSM, juristii tarii din Parlament si alte minti luminate ?
In anul 2016 , se ajunge la concluzia ca SRI are competente doar in cazuri de siguranta nationala si nu altceva. Constitutia votata si negociata prevede claritati insa nimeni nu s-a prins decat un avocat al unor arabi. Este acel avocat cel mai destept incat a sesizat acest fapt…atunci ar trebuisa fie angajat sa gandeasca si sa faca legi pentru Romania daca altii nu sunt in stare.
Domnilor parlamentari, juristi si experti…..o societate nu poate evolua asa. Haosul si instabilitatea legislativa produc anarhie ori in acest moment anarhia legislativa se instaureaza incet si sigur. Coltii unei astfel anarhii musca deja in bugetul contribuabiliului roman. Cererile DNA si DIICOT si altele care vor veni sunt exemplul elocvent . Daca se vrea desfiintarea acestor structuri si luarea in ras a justitiei acest lucru a reusit incet incet.
By
Robert Williams
Editor in Chief
Discover more from #News247WorldPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
