– CONCURSUL „ŞCOALA FĂRĂ VIOLENŢĂ” –
PRIMA MANIFESTARE ORGANIZATĂ PENTRU CELEBRAREA ZILEI POLIŢIEI ROMÂNE ÎN JUDEŢUL BIHOR
Peste 200 de tineri şi profesori au fost angrenaţi de poliţiştii de prevenire bihoreni în Concursul „Şcoala fără violenţă”.
Joi, 17 martie a.c., la Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu” din Municipiul Oradea a debutat ce-a de-a noua ediţie a Concursului cu tematică preventivă „Şcoala fără violenţă”, adresat elevilor de liceu, organizat de poliţiştii Compartimentului de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bihor în colaborare cu reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor şi cu cei ai Liceului Teoretic „Onisifor Ghibu”.
Prin intermediul acestui proiect educaţional organizatorii şi-au propus să sporească nivelul de siguranţă a elevilor în spaţiul public şi privat, provocându-i să înveţe în mod creativ. Liceenii participanţi s-au implicat activ în elaborarea unor piese de teatru cu mesaj preventiv, pe care, ulterior, le-au transpus pe scenă, în spectacole destinate propriilor colegi.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor, co-organizator al proiectului, are o experienţă bogată în derularea de proiecte şi campanii centrate pe informarea minorilor pentru evitarea comportamentelor delictuale, dar şi pentru adoptarea unor măsuri de autoprotecţie. Cele mai bune rezultate au fost înregistrate după acţiuni în care mesajele preventive au fost transmise prin metode atractive, interactive şi cu puternic impact vizual. Tocmai de aceea, concursul a implicat un număr mare de tineri care au avut libertatea de a-şi alege mesajele şi forma în care au transmis recomandările specialiştilor în prevenirea criminalităţii.
În cadrul concursului „Şcoala fără violenţă”, elevii au avut posibilitatea să abordeze într-un mod original recomandările poliţiştilor, prin combinarea educaţiei cu arta teatrală, pentru a transmite un mesaj de impact vis-a-vis de prevenirea manifestărilor violente.
Încurajarea elevilor de a aborda problematici specifice generaţiei lor este benefică, aceştia devenind astfel mai conştienţi şi mai responsabili, atât faţă de propria conduită, cât şi relativ la comportamentul colegilor sau prietenilor lor, fiind capabili să discearnă şi, astfel, să evite anumite riscuri.
Peste 200 de elevi și profesori organizaţi în 13 echipaje din cadrul unor instituţii de învăţământ liceale din Judeţul Bihor, respectiv din municipiul Oradea, municipiul Beiuș, Ștei, Aleșd, Tinca, Dobrești, Șuncuiuș au concurat pentru a-şi dovedi cunoştinţele în materie de prevenire a violenţei în mediul şcolar.
Competiţia a constat în parcurgerea a două probe, respectiv un moment artistic și o probă teoretică care a constat în completarea unui chestionar cu 10 întrebări pe teme de educație juridică, pe baza cunoștințelor dobândite de adolescenți în urma studierii Ghidului de Prevenire a Victimizării Minorilor „Un Antidot al Violenței”, editat de Inspectoratul de Poliție Județean Bihor în anul 2015 și ca urmare a acumulării de informații preventive de la polițiștii de prevenire bihoreni în cadrul acțiunilor desfășurate în instituțiile de învățământ.
Momentul artistic a constat în realizarea unor scenete prin care echipajul şcolii a transmis mesajul preventiv împotriva violenţei. Expresivitatea, originalitatea, legătura conţinutului cu tema, precum şi alte asemenea criterii, i-au animat pe elevi într-o strânsă luptă pentru locurile fruntaşe.
În urma parcurgerii probelor din concurs, la etapa pe liceu, premiul I a revenit echipajului format din elevii Liceului Teoretic „Nicolae Jiga” din Tinca, locul al – II – lea a fost adjudecat de echipa Colegiului Tehnic „Alexandru Roman” din Aleșd, iar echipajul de la Colegiul Național „Avram Iancu” din Ștei s-a clasat pe locul al III – lea.
De asemenea, tot în cadrul etapei pe liceu, au fost acordate şi două mențiuni, Liceului Vocațional Pedagogic „Nicolae Bolcaș” din municipiul Beiuș și Liceului Tehnologic nr.1 din Dobrești.
Totodată, au fost acordate și două premii speciale, unul pentru „Cel mai bun mesaj preventiv”, obţinut de echipajul de la Colegiul Național „Samuil Vulcan” din municipiul Beiuș și Premiul special pentru „Cel mai bine pregătit echipaj în domeniul educației juridice”, obţinut de elevii Liceului Teoretic „Nicolae Jiga” Tinca.
Ehipajele de elevi și profesori care au participat la concurs, abordând în mod conștient, responsabil și creativ problematica prevenirii violenței în școli și care au prezentat în mod artistic propria viziune cu privire la formele de manifestare ale violenței și modalitățile de abordare a luptei împotriva violenței sunt:
1. Liceul Tehnologic Sanitar „Vasile Voiculescu”, municipiul Oradea:
– Titlul scenetei prezentate: „Spune stop violenței!”
– Profesori coordonatori: prof. Cozma Cărăbaș Adina, prof. Lascău Daniela, prof. Crăciun Crina, prof. Chișiu Ramona.
– Elevi participanți: Tufan Andreea, Marin Codrin, Dume Bianca, Lazăr Sergiu, Văleanu Cosmin, Covaciu Denisa.
2. Liceul Teoretic ,,Nicolae Jiga’’ Tinca:
– Titlul scenetei prezentate : „O școală fără violență”.
– Profesori coordonatori: prof. Anton Carmen Monica, prof. Cioca Floare, prof. Ardelean Margareta.
– Elevi participanţi: Matei Maria, Vidican Elena Maria, Varsta Samuel, Lukacs Dumitru, Pop Lukas, Ghebu Sebastian.
3. Colegiul Tehnic „Alexandru Roman” Aleșd:
– Titlul scenetei prezentate: „R.A.I. (RĂSPUNDE, ASCULTĂ, IA AMINTE)”
– profesori coordonatori: prof. Moisin Monica, prof. Dios Carmen, prof. Cuciula Monica.
– Elevi participanţi: Lazea Lucia, Crețu Larisa, Lup Andrei, Malița Natanael, Pop Felix, Drițan Narcisa.
4. Liceul cu Program Sportiv ,,Bihorul”, municipiul Oradea:
– Titlul scenetei prezentate: „O nouă șansă!”.
– Profesori coordonatori: prof. Zau Simona, prof. Edit Preoteasa, prof. Lavinia Ursuțiu.
– Elevi participanți: Bogdan Andrea, Bușe Iulia, Covaci Andresa, Jurca Bianca, Kiraly Boglarka, Martin David.
5. Liceul Vocațional Pedagogic ,,Nicolae Bolcaș”, municipiul Beiuș:
– Titlul scenetei prezentate – „Oamenii Cu Experiență Salvează Vieți…”
– Profesor coordonator: prof. Purtan Sorina.
– Elevi participanți: Heredea Gabriela, Jurcan Paul, Ștefănică Sergiu, Ușvat Andrei, Kovacs Cezar, Hele Viorel.
6. Colegiul Național „Iosif Vulcan”, municipiul Oradea:
– Titlul scenetei prezentate: „NU Violenței!”.
– Profesor coordonator: prof. Neșiu Sânziana.
– Elevi participanți: Alex Chiorean, Denira Alungi, Chifor Carina, Cuc Natalia, Mudura David, Josza Alexandru.
7. Liceul Tehnologic Nr. 1 Dobrești:
– Titlul scenetei prezentate: ,,Toți suntem diferiți, dar speciali!”.
– Profesori coordonatori: prof. Hulban Romina, prof. Roșu Dorina, prof. Bidilean Mariana, prof. Dulău Daniela, prof. Mada Claudia.
– Elevi participanți: Sovre Amalia, Tiriteu Cristina, Carti Marina, Mos Madalin, Glitia Sebastian, Lazar Cornelia.
8. Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuși”, municipiul Oradea
– Titlul scenetei prezentate: „Eu, Profesorul…!”
– Profesori coordonatori: prof. Vîlceanu Daniela, prof. Avrămuț Floare, prof. Hoduț Florentina.
– Elevi participanţi: Mic Flavia, Dan Ana Maria, Câmpan Serafim, Covaciu Andrada, Blig George Sergiu, Rus Flavius Răzvan.
9. Colegiul Naţional ,,Samuil Vulcan”, municipiul Beiuş
– Titlul scenetei prezentate: ,,TREI ZEIŢE”, mesajul transmis „Ridendo castigat mores” (expresie latină – „Cu umor se îndreaptă moravurile”).
– Profesori coordonatori: prof. Elena-Olivia Ojică, prof. Diana Anamaria Todor.
– Elevi participanţi: Lezeu Salome, Ghiulai Estera, Cheţ Paula, Ilea Livia, Tirla Georgiana, Dreana Luca.
10. Colegiul Național „Avram Iancu” Ștei:
– Mesajul transmis la secțiunea scenetă: „100% Educat: Violență Interzisă!”.
– Profesori coordonatori: prof. Zaha Mihaela, prof. Dumbravă Andrea, prof. Andru Luminița, prof. Andru Cristian, prof. Coroiu Emanuel.
– Numele şi prenumele elevilor participanţi: Clepcea Beatrice, Coldea Daniel, Moldovan Denisa, Moţ Carina, Olar Lucian, Petrugan Adrian.
11. Liceul Tehnologic Nr. 1 Suncuiuș:
– Titlul scenetei: „Suferinta Anei”.
– Profesori coordonatori: prof. Straton Monica, prof. Haragoș Bogdana.
– Elevi: Bodea Alexandra, Ardelean Andrei, Ianc Raul, Manea Roxana, Marc Răzvan, Pașcalău Delia.
12. Liceul Teoretic ”Onisifor Ghibu”, municipiul Oradea:
– Titlul scenetei prezentate: „Implică-te, nu sta deoparte!”.
– Profesori coordonatori: prof. Ivan Livia, prof. Timofte Camelia, prof. Daniela Marinău.
– Elevi: Șorodoc Anca, Loredana Pavel, Alexandra Bochiș, Gabriel Gârdan, Robert Pup.
13. Colegiul Tehnic „Andrei Șaguna”, municipiul Oradea:
– Titlul scenetei prezentate: „Fii inteligent, nu fi violent!”.
– Profesori coordonatori: prof. Olar Cristinco, prof. Ildiko Biro, prof. Angela Bungău.
– Elevi: Marica Cristina, Alexandru Panțiș, Andreea Tiponuț, Bogdan Coste, Raul Cuc și Cirpian Daroczi.
(anexăm foto).
LINK 1 FOTO CONCURS SCOALA FARA VIOLENTA – LICEENI:
http://fastupload.rol.ro/b58ebd17e401726b9dfa099aa2d5d210.html
LINK 2 FOTO CONCURS SCOALA FARA VIOLENTA – LICEENI:
http://fastupload.rol.ro/34acc955973ea6d785b714d341ff37f5.html
Persoană de contact – comisar şef de poliţie Ioana INDRIEŞ
Compartimentul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii – I.P.J. Bihor,
Telefon: 0727/337.709
Discover more from #News247WorldPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.

