Sunt pregatiti cei mai multi dintre functionari sa comunice ori sa ascunda informatia?

Foarte multi ani dupa 1989  structurile statului au functionat ca un castel de carti. Prabusirea frecventa si incercarea de a reconstsrui pentru ca mai apoi sa se prabuseasca,  a zdruncinat increderea colectiva si a condus catre nesiguranta, coruptie si ineficienta.

Foarte multe dintre posturi au fost ocupate clientelar prin cunostiinte ,mita si  politic. In aceasta situatie responsabilizarea profesionala si atitutidea fata de cetatean si bunurile statului a incetat sa mai existe.

Prezenta News247WorldPress la diferite evenimente organizate institutional  a scos in evidenta  lucruri netratate de catre Mass Media  autohtona si anume  dispretul fata de leader si valorile altruiste  din partea  functionarilor.Persista conceptul ,,Boss”

Este foarte usor de schimbat conducerea pentru greselile  functionarilor insa nu am vazut functionari demisi la fel de repede cum se procedeaza cu superiorii . In acest caz  institutiile statului sunt in pericol.

Balbaielile in fata Mass Media a functionarilor, atitudinea de zbir  si  refuzul raspunsului la intrebarile Media au aratat ca exact in temelia functionarilor exista probleme de comunicare ,de management al situatiilor de criza si induce sentimentul de ascundere al adevarului.

Intalnim situatii in care conducerea afla din media sau pur si simplu de la superiorii ierarhici minister or prefectura de cele intamplate…si atunci  de ce sa existe demisia imediata a conducerii si nu a functionarului ori functionarilor?

In absolut toate  sedintele ,conferintele ori alte manifestari  mesajul este repetat…,,transparenta, deschidere fata de conducere, informarea in timp real si ierarhic institutional cu privire la aspectele grave pentru a fi rezolvate si oferit un punct de vedere profesionist cetatenilor”.

Nu am avut sentimentul ca este inteles acest mesaj venit din toate partile.Mass Media taxeaza  instant astfel de balbe ale sistemului bugetar. Structurile teritoriale politice ,clanurile si grupurile de interes  alimenteaza instabilitatea si perpetuarea gunoiului de sub pres.

Comunitatea  locala este cel mai rezistent microb si poate infecta structura centrala  prin coruptie,incompetenta si  lasitate. Cel mai grav este  ca atunci cand centrul  vrea sa trateze  problemele din teritoriu ,microbul comunitate se mobilizeaza sabotand astfel evolutia sanatoasa a intregii comunitati oneste. Lasitatea consta in denigrarea putinului valoros  si altruist din interiorul comunitatii ….atacul la persoana,denigrarea,discreditarea publica, sabotajul profesional sunt armele izolarii si mentinerii coruptiei si decaderii intelectuale ale societatii. Nu cautati raspunsuri….doar rezolvarea altruista si transparenta.

By

Robert Williams

Editor in Chief

 


Discover more from #News247WorldPress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Discover more from #News247WorldPress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from #News247WorldPress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading