
Foarte multi ani dupa 1989 structurile statului au functionat ca un castel de carti. Prabusirea frecventa si incercarea de a reconstsrui pentru ca mai apoi sa se prabuseasca, a zdruncinat increderea colectiva si a condus catre nesiguranta, coruptie si ineficienta.
Foarte multe dintre posturi au fost ocupate clientelar prin cunostiinte ,mita si politic. In aceasta situatie responsabilizarea profesionala si atitutidea fata de cetatean si bunurile statului a incetat sa mai existe.
Prezenta News247WorldPress la diferite evenimente organizate institutional a scos in evidenta lucruri netratate de catre Mass Media autohtona si anume dispretul fata de leader si valorile altruiste din partea functionarilor.Persista conceptul ,,Boss”
Este foarte usor de schimbat conducerea pentru greselile functionarilor insa nu am vazut functionari demisi la fel de repede cum se procedeaza cu superiorii . In acest caz institutiile statului sunt in pericol.
Balbaielile in fata Mass Media a functionarilor, atitudinea de zbir si refuzul raspunsului la intrebarile Media au aratat ca exact in temelia functionarilor exista probleme de comunicare ,de management al situatiilor de criza si induce sentimentul de ascundere al adevarului.
Intalnim situatii in care conducerea afla din media sau pur si simplu de la superiorii ierarhici minister or prefectura de cele intamplate…si atunci de ce sa existe demisia imediata a conducerii si nu a functionarului ori functionarilor?
In absolut toate sedintele ,conferintele ori alte manifestari mesajul este repetat…,,transparenta, deschidere fata de conducere, informarea in timp real si ierarhic institutional cu privire la aspectele grave pentru a fi rezolvate si oferit un punct de vedere profesionist cetatenilor”.
Nu am avut sentimentul ca este inteles acest mesaj venit din toate partile.Mass Media taxeaza instant astfel de balbe ale sistemului bugetar. Structurile teritoriale politice ,clanurile si grupurile de interes alimenteaza instabilitatea si perpetuarea gunoiului de sub pres.
Comunitatea locala este cel mai rezistent microb si poate infecta structura centrala prin coruptie,incompetenta si lasitate. Cel mai grav este ca atunci cand centrul vrea sa trateze problemele din teritoriu ,microbul comunitate se mobilizeaza sabotand astfel evolutia sanatoasa a intregii comunitati oneste. Lasitatea consta in denigrarea putinului valoros si altruist din interiorul comunitatii ….atacul la persoana,denigrarea,discreditarea publica, sabotajul profesional sunt armele izolarii si mentinerii coruptiei si decaderii intelectuale ale societatii. Nu cautati raspunsuri….doar rezolvarea altruista si transparenta.
By
Robert Williams
Editor in Chief
Discover more from #News247WorldPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.

