News247WorldPress a atras atentia un ultimii doi ani asupra carentelor din sistemul de educatie al Romaniei. Lipsa unei orientari socio-profesionale,lipsa de responsabilizare si informare facuta profesionist isi arata cifrele in absenteismul segmentului tanar la vot.
Daca apelul DNA la educatie juridica nu este auzit,dezastrul din acest sezon electoral confirma ca si la bac…..absenteism si dezastru puternic.
Ce fel de generatii pregatesc dascalii? In aceasta situatie doar locurile de munca conteaza ori viitorul si siguranta generatiei de maine?
Dupa politic breasla dascalilor este cea mai corupta si refractara. Sunt foarte putine cazuri de implicare in proiecte de educatie juridica,civica si sociala la nivel national.
Experienta News247WorldPress in implementarea educatiei juridice in Romania a confirmat pe deplin.Indiferent de ministru , functionarii din minister ,inspectorii scolari si mai apoi simplii dascali sunt legati prin cordon ombilical politic,de rudenie,smecherie si financiar.
Parintii nu au un partener in scoala, in inspectoratele scolare si mai grav in minister….sunt cotizantii legali si ilegali la afacerile intelectuale ,cadouri si fondul clasei.In aceste conditii ce fel de generatie iese de pe banca scolii daca notele profesorilor arata clar incompetenta.
Este prea insignifiant numarul directorilor ori al profesorilor cu rezultate manageriale si care au inteles responsabilitatea. Exista scoli care inca mai asteapta sa pice finantari si la nici doua strazi vezi scoli care se darama peste copii si profesori.
Magistratii ,avocatii, notarii ,executorii si administratia publica stau la mana profesorilor si a directorilor de scoli .Nici o scoala nu a cerut sprijinul local in educatie civica Prefecturii ori CJ pentru intelegerea importantei procesului electoral….ori a intelegerii legii. Profesorii si directorii nu au inteles importanta schimbarii de mentalitate.
Copiii sunt la scoala ca un bugetar pentru a nu trimite in somaj profesorii si ce primesc in schimb? O scoala darapanata, obligatia de a cotiza ,profesori slab pregatiti , violenta in scoli ,plasare de produse si represalii daca reclama profesorii.
Avocatii,notarii si alte profesii sunt o resursa inestimabila si gata de voluntariat insa…profesorii se tot gandesc…lasa ca merge si asa. Coruptie, biruri,spalare de bani si clientelism acestea sunt marile realizari ale profesorilor .
,,Nu veti fi mai profesori decat profesorii imbracati in Armani ori cu telefoane scumpe. As vrea sa vad spiritul domnului Trandafir in cat mai multi dintre dumneavoastra” Insp.Gen. al ISJ Arges Dumitru Tudosoiu la sedinta cu directorii de scoli si licee din Arges.

Foto: Insp. Gen.al ISJ Arges ,Dumitru Tudosoiu
By
Robert Williams
Editor in Chief
Discover more from #News247WorldPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.

