Romania:Profesorii, medicii, politistii si functionarii publici ar trebui sa supuna doar legii fara apartenenta politica

Justitia  a dovedit ca independenta  si  cadrul legislativ  favorabil functionarii  in slujba legii  ar putea fi aplicata si in cazul celorlalte domenii.

Fireste ca nu se pune problema  altor puteri in stat insa interzicerea politicului in randul profesorilor,medicilor,politistilor  si al functionarilor publici ar putea avea efecte  pozitive.

In cazul profesorilor incepand cu directorii de scoli si terminand  cu inspectorii generali inclusiv  Ministerul Educatiei ,absolut toti sunt membri si cumuleaza alte demnitati( consilieri locali, consilieri judeteni, presedinti de filiale partinice etc) .

In aceste conditii interesele  si buna functionare a intregului sistem poate fi pusa la indoiala . Sindicatele raman astfel o punte de legatura legala intre autoritati si  angajati. Sindicatele ar putea functiona cu obiective clare, ar putea fi un factor puternic si determinant in luarea unor decizii politice asa cum Opinia Publica si Societatea Civila isi exercita rolul.

Sindicatele au reusit in mare parte rezolvarea  unor probleme insa exista simpatii si implicare politica cu pretul vanzarii voturilor celor care isi doresc ceva. Promisiunile politice uneori prea mari si de moment nu au facut din lupta sindicala una autentica cat timp varful si altii au fost pe listele unui partid.

Medicii…..profeseaza intr-un cadru legilativ   cu prerogative asemanatoare  CSM . Medicii  nu au reusit sa impuna un standard de practica a profesiei fiind aplecati catre suferinta pacientului.

Sindicatele si organizatiile  acestei profesii au doleante diferite insa financiarul inchide lista.  Esecul  doctorului Oprescu ,coruptia si inegalitatea salariala, chiar si lipsa unitatii in aceasta bransa sunt cauzele esecului partial dar decisiv pentru pacienti.

Politistii…au  sindicate  interesante. Statutul  Politistului  neglijat cu  mii de ore neplatite , in unele locuri fara benzina , cazuri  de spalari de bani ,trafic si evaziune fiscala culminat cu arestarea unuia dintre liderii sindicali. Politistii isi pierd viata in lupta cu infractorii, unii lideri fac afaceri de milioane in euro in timp ce politistii nu pot face uz de arma si toleranta O  in lupta cu infractorii …sefii diferitelor structuri isi fac cadouri ori sunt arestati  pentru falsuri etc.

Functionarii publici….sunt cei care asigura functionarea administratiei si fac obiectul nemultumirii Cetateanului si Opiniei Publice . Afiliati la diferitele structuri sindicale , functionarii publici sunt extrem de sensibili la schimbarile politice….poate cei mai sensibili.

In toate aceste situatii excluderea politicului ar putea fi benefica pentru ratiunea si motivarea fiecarui membru de sindicat ori practictician de a isi face meseria cat mai bine.

Un parteneriat real dintre politic care formeaza  Legislativul si Exectutivul  ar putea inclina balanta alaturi de puterea judecatoreasca in favoarea  functionarii institutiilor statului astfel incat  profesorii sa poata fi profesori, politistii sa poata fi politisti , medicii sa poata profesa in liniste si decenta ,functionarii publici sa isi poata face meseria doar in slujba legii si a cetateanului.

Politicul a dovedit ca nu are forta si anvergura unei dorinte de bunastare generala ci numai de grup.Coruptia din intregul sistem este alimentata de apartenenta la politic  si jocurile de culise astfel incat niciuna dintre profesiile de mai sus nu poate fi exercitata fara viciu.  Ganditi-va la acest lucru!

By

Robert Williams

Editor in Chief

 


Discover more from #News247WorldPress

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Discover more from #News247WorldPress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from #News247WorldPress

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading