Justitia a dovedit ca independenta si cadrul legislativ favorabil functionarii in slujba legii ar putea fi aplicata si in cazul celorlalte domenii.
Fireste ca nu se pune problema altor puteri in stat insa interzicerea politicului in randul profesorilor,medicilor,politistilor si al functionarilor publici ar putea avea efecte pozitive.
In cazul profesorilor incepand cu directorii de scoli si terminand cu inspectorii generali inclusiv Ministerul Educatiei ,absolut toti sunt membri si cumuleaza alte demnitati( consilieri locali, consilieri judeteni, presedinti de filiale partinice etc) .
In aceste conditii interesele si buna functionare a intregului sistem poate fi pusa la indoiala . Sindicatele raman astfel o punte de legatura legala intre autoritati si angajati. Sindicatele ar putea functiona cu obiective clare, ar putea fi un factor puternic si determinant in luarea unor decizii politice asa cum Opinia Publica si Societatea Civila isi exercita rolul.
Sindicatele au reusit in mare parte rezolvarea unor probleme insa exista simpatii si implicare politica cu pretul vanzarii voturilor celor care isi doresc ceva. Promisiunile politice uneori prea mari si de moment nu au facut din lupta sindicala una autentica cat timp varful si altii au fost pe listele unui partid.
Medicii…..profeseaza intr-un cadru legilativ cu prerogative asemanatoare CSM . Medicii nu au reusit sa impuna un standard de practica a profesiei fiind aplecati catre suferinta pacientului.
Sindicatele si organizatiile acestei profesii au doleante diferite insa financiarul inchide lista. Esecul doctorului Oprescu ,coruptia si inegalitatea salariala, chiar si lipsa unitatii in aceasta bransa sunt cauzele esecului partial dar decisiv pentru pacienti.
Politistii…au sindicate interesante. Statutul Politistului neglijat cu mii de ore neplatite , in unele locuri fara benzina , cazuri de spalari de bani ,trafic si evaziune fiscala culminat cu arestarea unuia dintre liderii sindicali. Politistii isi pierd viata in lupta cu infractorii, unii lideri fac afaceri de milioane in euro in timp ce politistii nu pot face uz de arma si toleranta O in lupta cu infractorii …sefii diferitelor structuri isi fac cadouri ori sunt arestati pentru falsuri etc.
Functionarii publici….sunt cei care asigura functionarea administratiei si fac obiectul nemultumirii Cetateanului si Opiniei Publice . Afiliati la diferitele structuri sindicale , functionarii publici sunt extrem de sensibili la schimbarile politice….poate cei mai sensibili.
In toate aceste situatii excluderea politicului ar putea fi benefica pentru ratiunea si motivarea fiecarui membru de sindicat ori practictician de a isi face meseria cat mai bine.
Un parteneriat real dintre politic care formeaza Legislativul si Exectutivul ar putea inclina balanta alaturi de puterea judecatoreasca in favoarea functionarii institutiilor statului astfel incat profesorii sa poata fi profesori, politistii sa poata fi politisti , medicii sa poata profesa in liniste si decenta ,functionarii publici sa isi poata face meseria doar in slujba legii si a cetateanului.
Politicul a dovedit ca nu are forta si anvergura unei dorinte de bunastare generala ci numai de grup.Coruptia din intregul sistem este alimentata de apartenenta la politic si jocurile de culise astfel incat niciuna dintre profesiile de mai sus nu poate fi exercitata fara viciu. Ganditi-va la acest lucru!
By
Robert Williams
Editor in Chief
Discover more from #News247WorldPress
Subscribe to get the latest posts sent to your email.

